Siber Güvenlik

SİBER GÜVENLİĞE GİRİŞ

Siber güvenlik

NEDİR BU SİBER GÜVENLİK?

Siber güvenliğe giriş yaptığımıza göre konuları parça parça ele almaya başlayabiliriz. Bu yazımızda siber güvenlik nedir ve internette dolaşırken bilgi kirliliği ,siber zorbalıktan uzak kalmak için yapabileceklerimiz nedir bunlara değineceğiz.

Siber güvenlik, internetin hızla yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Aslına bakarsanız eşyanızın çalınmasına karşı önlem almakla eşdeğer bir durumdur.

SİBER GÜVENLİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Öncelikle hiçbir sistemin tam anlamıyla güvenli olmadığını söylesek hiç de yanılıyor olmayız. Siber saldırılarda en önemli iki etmen vardır. İnsan faktörü, donanım ve yazılım faktörü. Siber saldırıların bu denli kolay olmasının ve hatta yıkıcı olmasının ilk nedeni insanların şüpheci yaklaşımdan uzak olmasıdır.

Ücretli bir yazılımın veya oyunun “crackli” versiyonunu indirdiğinizi varsayalım. Sizlerden güvenlik duvarınızı kapatmanızı, antivirüs uygulamasını devre dışı bırakmanızı neden istediğini hiç düşündünüz mü? Cevap çok basit çünkü bedava peynir ancak fare kapanında olur da ondan.

Ben ücretsiz sürümü yükledim ve herhangi bir sorun yaşamadım çünkü bana bir şey olmaz. Hayır! Crack dosyasının içine yerleştirilmiş bir yığın zararlı yazılımı çalıştırıyor olacaksınız ve bunu yaparken de o zararlı yazılıma tam yetki(administration) vereceksiniz.

SİBER SALDIRI ÖRNEK SENARYOLARI

Yukarıda yazdıklarıma göre bir senaryo oluşturalım. Senaryo 1: Bir programı crackledim ve cracklerken içine ddos saldırısı yazmak için kod bloğu yerleştirdim. Bu crackli dosyayı indiren tüm bilgisayarlar artık bot ağımın bir parçası ve ben hangi web sitesine saldıracaksam eyleme geçmeye hazırım.

  1. Senaryo : Çerezler(cookies) dosyalarının şifrelemesini çözüp internette gezinti yaptığınız sitelerde tuttuğunuz kredi kartı bilgileri, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi çalmak.
  2. Senaryo : Yazmış olduğum trojan ile bilgisayarınıza girip bilgisayarınızdaki dosyaları direkt olarak görebilirim hatta verilerinizi kendi server veya bilgisayarıma kopyalayabilirim.
  3. Senaryo : Ransomware virüsü ile dosyalarınızı şifrelerim ve bunun karşılığında hem şirketlere hem de şahıslara ağır zarar vererek sistemleri kullanılmaz hale getirebilirim.

Yazımızın, bugünlük sonuna geldik. Yakında yeni bilgilerle burada görüşmek üzere.

(Visited 55 times, 1 visits today)
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu